All for Joomla All for Webmasters
Büyükşehir Mah. Belediye Cad.
No:18 / Kat:7 Beylikdüzü / İst
Müşteri Hizmetleri
(0212) 400 01 01
Online Destek
Hergün 09:00 - 19:30
Online Kayıt

SRC Belgesi ; Sürüş belgesi dışında trafikte sürücülerden birkaç belge daha istenmektedir. Bu belgelerden birisi de SRC belgesi olarak bilinir. Bu belge yolcu ve yük taşımacılığını daha güvenli yapabilmeleri için ticari araç kullananlar için mutlaka gereklidir. SRC belgesi yurt dışında ve yurt içinde karayolu üzerinde çok daha güvenli bir taşımacılık yapabilmek için gerekli olan bir belgedir. SRC belgesi mesleki yeterlilik belgesi olarak bilinmektedir. Bu belge ile birlikte sürücülerden trafikte psikoteknik rapor da istenmektedir. Bu raporun gerekliliği ticari araç kullanan kişilerin psikolojik olarak şoförlük mesleğini yapıp yapamayacakları hakkındaki bilgilerin alınmasını sağlamaktadır.  Panelvan, minibüs, otobüs, kamyon, çekici ve kamyonet gibi ticari araçlar ile yolcu ve yük taşımacılığı yapmakta olan tüm sürücülerden SRC belgesi istenmektedir. 2007 yılı itibari ile ticari araç kullanan sürücüler için bu belge mecburi hale getirilmiştir.

SRC Belgesi Çeşitleri

SRC belgeleri birkaç çeşitte kullanılmaktadır. SRC belgeleri SRC 1, SRC 2, SRC3, SRC 4, SRC 5 olarak değerlendirilir. Bu belgeler sırası ile SRC-1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı, SRC-2 Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı, SRC-3 Uluslararası Yük-Kargo Taşımacılığı, SRC-4 Yurt İçi Yük-Kargo Taşımacılığı ve SRC-5 Tehlikeli Madde Taşımacılığı olarak sayılabilir. Bu belgeler sırasıyla rotanın türünü ve taşınan yükün miktarını belirlemektedir.

SRC Belgesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Her gerekli yasal belgede olduğu gibi SRC belgesi için de mutlaka birkaç kişisel evraka gereklilik duyulmaktadır. Bu evraklar sırası ile nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma örneği, 4 adet vesikalık fotoğraf ve sürücü belgesi yani ehliyet fotokopisi olarak sayılabilir. SRC belgesi almak için yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişilerin yüklerinin miktarına göre SRC belgesi fiyatı belirlenmektedir. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişiler için mecburidir. Bu belgenin taşımacılık yapan kişilerin üzerinde bulunmaması kişilerin trafik cezasına maruz kalmasına neden olur. SRC belgesi olmayan yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişiler kaza yapmaları halinde hiçbir şekilde kazanın araçlarına vermiş olduğu zararı araç sigortası yapan kurumlardan karşılayamamaktadırlar. SRC belgesi olması gereken sürücülerde eğer trafik denetlemelerinde bu belge bulunmaz ise sürücüler yüklü miktarda cezaya maruz kalabilmektedir.

Yazar

Hemen Ara