All for Joomla All for Webmasters
Büyükşehir Mah. Belediye Cad.
No:18 / Kat:7 Beylikdüzü / İst
Müşteri Hizmetleri
(0212) 400 01 01
Online Destek
Hergün 09:00 - 19:30
Online Kayıt

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi ; Psikometri araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerden birisidir. Bu eğitimde araç sürücüleri algı, dikkat dağınıklığı, muhakeme ve hafıza yeteneklerini kontrol etmeleri hususundaki dersleri alırlar. Tepki hızları, motor becerileri, psikomotor becerileri ve koordinasyon becerirlini kontrol etmede bu derslerin önemi büyüktür. Ticari araç kullanmak için bu ehliyet almak isteyenler için psikoteknik belgesi çok daha önemlidir. Ticari araç kullanacak olanlar veya şoförlüğü meslek haline getirmiş olan kişiler bu belgeyi beş yılda bir tazeletmeleri gereklidir.

Kimler Psikoteknik Belgesi Almalıdır

Yolcu taşıma, eşya taşıma gibi meslekleri benimsemiş olan kişilerin mutlaka psikoteknik belgesi alması gereklidir. Bu belgeyi alma aşamasında kişilerin psikolojik sorunlarının olup olmadığı, sinir sistemlerini dayanıklılığı, yol süresine ne kadar dayanıklı olabildikleri gibi şoförlükte gerekli olan becerilerin ölçümü yapılır. Bu belgeyi alabilmek için; nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi ehliyet iadesi yapılacaksa, ceza tutanağı ile fotokopisi gereklidir. Psikoteknik belgesi alındıktan sonra beş yıl kadar geçerlidir. Daha sonra bu belge tekrarlanması gerekir.

Psikoteknik belgesinin alınma süresi çok kısadır. Sürülerin katılım ve performansları sonucunda alınan bir belge olduğundan alım süresinde yapılan işlemler sonrasında psikoteknik belgesinin alınma süresi belirlenir. Bu süre bir ila üç hafta aralığında değişim göstermektedir. Acil durumlarda ise psikoteknik belgesi bir iş günü içerisinde alınabilmektedir. Psikoteknik belgesi için çalışanların bu belgeyi almak için başvurabilecekleri gibi, işverenlerin de çalışanları için bu belgeye başvurabildikleri bilinmelidir.

Psikoteknik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Motor becerilerini ve trafik algı becerilerini kişiler yaşamları boyu devam ettiremeyebilir. Bu nedenden Psikoteknik belgeleri beş yılda bir yenilenmesi gereken belgeler arasındadır. Öncelikli olarak bu belge alınırken kişilerin sinir sistemlerine, sinir dayanıklılık güçlerine ve koordinasyon becerilerine bakılır ve bu algıların devamlılığının olup olmadığı beş yılda bir takip edilerek kişinin trafiğe daha emin çıkması sağlanır. Ticari araç  kullanan sürücüler için beş yılda bir sürekli olarak aynı sınavlar yapılmaz. Yapılan sınavlarda bir takım değişiklikler yapılır ve simülatör programları ile sınava girmeleri sağlanır. Bu belge ticari araç kullanıcıları için mutlaka gereklidir.

Yazar

Hemen Ara